Przejdź do głównej zawartości

Najmniejsze wsie w Polsce

 


W różnych regionach Polski są zlokalizowane wsie, które są przez wszystkich pominięte i zapomniane. Dzisiaj chciałabym wam przedstawić ranking wsi, które mają najmniejszą liczbę mieszkańców. W niektórych z nich nie mieszka nikt lub 1 do 2 mieszkańców.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w Polsce znajduje się na ten moment 43 122 wsi. Najwięcej jest województwie  mazowieckim - 7843, najmniej w opolskim - 1 017.

Oto ranking najmniejszych wsi w Polsce:

  • Kłomino - woj. zachodniopomorskie - 12 mieszkańców
  • Kuźnica Dąbrowska - woj. opolskie - 11 mieszkańców
  • Ligota Tworkowska - woj. śląskie - 4 mieszkańców
  • Kolemczyce - woj. lubelskie - 4 mieszkańców
  • Imno - woj. zachodniopomorskie - 4 mieszkańców
  • Kępa Zagajna - woj. lubelskie - 3 mieszkańców
  • Dąbrowa - woj. lubelskie - 2 mieszkańców
  • Pielica - woj. pomorskie - 2 mieszkańców
  • Czarne - woj. małopolskie - 2 mieszkańców
  • Zakrzewek - woj. kujawsko-pomorskie - 2 mieszkańców
  • Kopysno - woj. podkarpackie - 1 mieszkaniec
  • Mikołajów - woj. świętokrzyskie - 1 mieszkaniec
  • Pawłowice Małe - woj. dolnośląskie - 1 mieszkaniec
  • Talpity - woj. warmińsko-mazurskie - 1 mieszkaniec
  • Chłodne Włóki - woj. podlaskie - 1 mieszkaniec
  • Konary - woj. wielkopolskie - 1 mieszkaniec
  • Zabrzezie - woj. łódzkie - 1 mieszkaniec
  • Bieliny - woj. mazowieckie - 1 mieszkaniec
  • Tokarowszczyzna - woj. podlaskie - 1 mieszkaniec
  • Mszadła - woj. mazowieckie - 1 mieszkaniec
  • Boguty-Żurawie - woj. mazowieckie - 1 mieszkaniec
  • Piotrów - woj. mazowieckie - 1 mieszkaniec
  • Wilki - woj. warmińsko-mazurskie - 1 mieszkaniec
  • Podgórze - woj. mazowieckie - 1 mieszkaniec                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            W poszczególnych wsiach w Polsce nie mieszka już od dawna nikt. O takim stanie rzeczy zdecydowała głównie historia. Niektóre z nich zostały zniszczone przez niemieckich okupantów. Mieszkańcy innych wsi postanowili się zwyczajnie przeprowadzić. Niestety następne wsie może spotkać bardzo podobny los ze względu na to, że mają bardzo małą liczbę mieszkańców. Opuszczone wsie są teraz tylko kropkami na mapie, a w rzeczywistości pozostały po nich tylko ruiny, pustki oraz historia.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Najpopularniejsze imiona 2023

Niedawno zaczął się nowy rok z tej właśnie okazji sprawdźmy jakie imiona w minionym roku 2023 były najpopularniejsze. Będę się wzorować na statystykach z strony dane.gov.pl Imiona dla chłopców: Najczęściej wybieranym imieniem było imię Nikodem (3317), na drugim miejscu Antoni (2930) , trzecie miejsce należy do imienia Jan (2848). To jest pierwsza trójka najczęstszych imion. Kolejne imiona to: Aleksander, Franciszek, Leon, Jakub, Mikołaj, Ignacy. Imiona dla dziewcząt: Ranking rozpoczyna Zofia (2626), zaraz po niej Zuzanna (2489), na trzecim miejscu natomiast Laura (2450). Kolejne imiona to: Hanna, Maja, Julia, Oliwia, Pola, Alicja, Maria, Antonina, Lena, Emilia Wśród imion znalazłam również mniej typowe dla chłopców to takie jak: Bruno (578), Milan (366), Teodor (337), Mark (269), Leonard (226). Dla dziewcząt: Liliana (1267), Mia (595), Liwia( 403), Jaśmina (263), Milan (162). W 2022 ranking był bardzo podobny.  Dla chłopców:  Najpopularniejsze imiona to Antoni (6670), Jan (634...

Postanowienia noworoczne

 Nowy rok nowy/a ja. To idealny czas, aby zmienić coś w swoim życiu. Niestety często nasz zapał mija zaledwie po kilku dniach. Mam dla was kilka propozycji postanowień, a może akurat uda wam się je spełnić. POWODZENIA! 1.  REGULARNE UPRAWIANIE SPORTU. To jedno z najczęstszych postanowień, które szybko wyparowuje z naszej głowy po kilku wizytach na siłowni i po godzinie wysiłku. Ciekawe jest to, że siłownie mają największy obrót właśnie w styczniu. Spróbuj, więc na przykład zacząć od aplikacji treningowych ćwicząc w domu bez zbędnej presji.  2.  ZDROWE ODŻYWANIE. Kto nie lubi zjeść chipsów, napić się napoju gazowanego lub pójść na pizze? Bo ja bym mogła dzień w dzień. Ale pamiętaj, że jesteś tym co jesz. Nie musisz jeść samych dietetycznych rzeczy, ale czemu by nie wprowadzić do jadłospisu więcej owoców i warzyw, zastąpić jedzenie smażone gotowanym, a zamiast coli napić się soku. 3.   NAUKA GRY NA INSTRUMENCIE. Jeśli zawsze marzyłeś/aś nauczyć się gry na git...